Poradnik dla rodziców

Drodzy Rodzice,

Witamy w Przedszkolu „Dziecięcy Raj”.  Liczymy na Państwa lojalność, wsparcie i udział w życiu Przedszkola.

1. Organizacja Przedszkola wg metody Marii Montessori.

Godziny pracy:

Przedszkole „Dziecięcy Raj” czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00.


Kadra:

Dyrektor Piotr Zwierzchlewski

Dyrektor od spraw pedagogicznych Danuta Turłaj

Skarbnik Arleta Skora

Administracja Małgorzata Zwierzchlewska

Nauczyciele:

Marta Fiedkiewicz
Agnieszka Majtyka
Iwona Janowicz
Natalia Michalska
Dorota Bartkowiak
Agnieszka Świtała
Ewelina Thel
Magdalena Kochmańska
Ewelina Mikołajczyk
Joanna Jałoszyńska

Pomoce:

Kamila Kruszyńska 
Dorota Dębska
Monika Królicka
Katarzyna Perska
Jolanta Majkrzak

Nauczyciele zajęć dodatkowych:

Katarzyna Laik-Zygo - język angielski
Jolanta Kępka - rytmika
Dagmara Kostrubiec - logopedia
Joanna Kulisch - wychowanie fizyczne
Jacek Gigoła - szachy

Kontakty z nauczycielami:

Wszelkie sprawy bieżące wymagające kontaktu z nauczycielami prosimy załatwiać do godz. 8.00. Kontakt telefoniczny z nauczycielem w godz. 8.00 - 15.00 jest możliwy tylko w sytuacjach wyjątkowych, ponieważ

jest to czas, który nauczyciele przeznaczają wyłącznie dla dzieci.

2. Ramowy rozkład dnia.

7:00 - 8:30 zajęcia poranne świetlicowe

8:30 - 9:00 czynności porządkowe, śniadanie

9:00 - 11:00 spotkanie w kręgu, praca własna

11:00 - 12:15 wyjście na plac zabaw

12:15 - 13:00 obiad

13:00 - 15:00 odpoczynek, relaksacja

15:00 - 17:00 popołudniowa praca własna (w tym podwieczorek)

3. Proponowane zajęcia grupowe

Wszystkie zajęcia grupowe odbywają się na zasadzie propozycji.
Dzieci aktywnie zaangażowane w inną pracę nigdy nie są zmuszane do jej porzucenia i uczestniczenia w  zajęciach grupowych. Opis zajęć dotyczy zajęć grupowych odbywających się regularnie, skierowanych do największej grupy dzieci i prowadzonych przez specjalistów (j. angielski, rytmika, wf, szachy).

4. Zasady pobytu dziecka

Przyprowadzanie i odbiór dzieci

Dzieci należy przyprowadzać do godz. 8.30.

Dzieciom sprawia przyjemność samodzielne wchodzenie do sali i powitanie z nauczycielem. Prosimy wziąć pod uwagę, że niezmiernie ważne jest, aby zapewnić dzieciom trzygodzinny cykl pracy, który ma istotny wpływ na uczenie się. Rano po przyprowadzeniu dziecka do przedszkola i asystowaniu mu w szatni, rodzice żegnają się z dzieckiem, dziecko wchodzi na salę zajęć i wita się z nauczycielem. Przy odbieraniu dziecka z przedszkola rodzic czeka, aż nauczyciel pożegna się z dzieckiem i pozwoli mu na wyjście z sali.

Wycieczki

O każdej wycieczce są Państwo powiadamiani na tablicy ogłoszeń przed każdym wyjazdem dziecka na wycieczkę są Państwo zobowiązani do podpisania „Formularza Pozwolenia na Wycieczkę”.

Nieobecności

Dla rozwoju dziecka jest niezbędna ciągłość zajęć, co wiąże się z regularną obecnością na zajęciach. Zajęcia rozpoczęte jednego dnia muszą być powtórzone i kontynuowane dnia następnego. Prosimy o powiadomienie nas o każdej nieobecności dziecka.

Zdrowie dzieci

Prosimy o nieprzyprowadzanie dzieci chorych (dzieci z gorączką, kaszlem, katarem, bólem gardła, biegunką). Po chorobie dziecko może wrócić na zajęcia po całkowitym wyleczeniu. W przypadkach wątpliwych będziemy Państwa prosić o przedstawienie pisemnej zgody lekarza.

Dzieci, które są na zajęciach w przedszkolu powinny mieć każdego dnia odpowiednie do pogody ubranie do wyjścia na dwór. Pobyt na świeżym powietrzu jest integralną częścią edukacji przedszkolnej, wynikającą
z podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Wszystkie dzieci codziennie spędzają cześć dnia na dworze. Jeśli dziecko z przyczyn zdrowotnych nie może wychodzić na dwór - powinno pozostać w domu
i nie może przebywać w przedszkolu.

Wyżywienie.

Obiad przywożony jest o godz. 10:30 i po godzinie 12.00 przez firmę cateringową. W przypadku nieobecności dziecka prosimy o odwołanie obiadu do godz. 9.00.

Nie akceptujemy przynoszenia słodyczy, napojów, jedzenia.

Dzieci, które są uczulone na jakieś produkty, prosimy o wystawienie zaświadczenia. Rodzice, których dzieci cierpią na alergie zobowiązani są wskazać je w formularzu rejestracyjnym.

Wychodzenie na dwór

Dzieci codziennie mają zabawy na powietrzu pod kontrolą wychowawców. Rodzice proszeni są o śledzenie prognoz pogody w celu odpowiedniego zabezpieczenia ubioru swoich dzieci każdego dnia. Placówka uznaje, iż jeśli dzieci zostały przyprowadzone do przedszkola danego dnia to czują się one na tyle dobrze, że mogą wychodzić na dwór.

Urodziny dziecka

W dniu urodzin dziecka organizujemy montessoriańską ceremonię urodzinową . Rodzice powinni tego dnia przynieść gładki tort (bez obrazków) – może być z dekoracją zrobioną z owoców oraz napis np. 3 urodziny Hani. Ważne, aby przynosząc tort, był paragon. Należy również przynieść: fotografie, ulubione zabawki czy ubrana (dla wspomnienia, jak dziecko było mniejsze).

5. Wyposażenie dziecka.

- komplet ubrań podpisanych na metce (bielizna, rajstopy, koszulka, bluza, spodnie ) w podpisanym worku.

- zestaw do mycia zębów,

- kompletną, odpowiednią do pogody odzież na codzienne spacery (również podpisaną),

- buty tylko na rzepy

- Czapki lub kapelusze, kurtki lub swetry oraz kalosze są niezbędne wiosną oraz jesienią.

Rzeczy zgubione

W przypadku zagubienia jakiś rzeczy serdecznie prosimy o sprawdzenie czy nie zostały one odnalezione w biurze placówki lub u wychowawcy Państwa dziecka. Raz w semestrze wszystkie odnalezione przedmioty i rzeczy są wykładane na stole w holu głównym do weryfikacji rodziców. Przedmioty oznaczone nazwiskiem dziecka są mu zwracane po ich odnalezieniu.